خدمات اختصاصی سرور ترابر در حوزه ترانزیت

نقل و انتقال و جابه جایی کالا از دیرباز در میان جوامع بشری مرسوم و معمول بوده است. در این زمینه یک اصل اساسی وجود داشته و دارد که هر جامعه بشری در ساخت و تولید هر کالا یا منابعی که تبحر دارد جهت کسب درآمد و به دست آوردن بازارهای جدید اقدام به صادرات آن کالای مازاد بر نیاز خود می کند. از سویی دیگر تلاش می کند تا مایحتاج زندگی خود را از طریق همان جوامع تامین نماید.

این بده بستان کالا که امری سنتی و قدیمی در میان جوامع بشری بوده است, اساس بسیاری از مکانیسم ها و اصطلاحات تجاری بازرگانی و اقتصادی دنیای امروز را تشکیل داده است. از جمله آنها می توان به صادرات, واردات, تراز تجاری, ترانزیت و… اشاره کرد. اما ترانزیت کالا چیست و دقیقا به چه نوع فعالیت بازرگانی ای اطلاق می شود؟ انواع ترانزیت کدامند؟ قوانین بین المللی ای که در این خصوص وجود دارند کدامند؟ از چه کسانی باید در این زمینه مشاوره گرفت؟ مجموعه حمل و نقلی ما در این خصوص چگونه و در چه حوزه هایی می تواند به شما بکند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات در ادامه با ما همراه باشید.

ترانزیت چیست و به چه معناست؟

به بیان کلی و ساده ترانزیت در واقع به معنای نقل و انتقال آن دسته از کالاهایی می باشد که گمرک نشده اند اما با هماهنگی اداره گمرکات آن کشور و تحت نظر آنها کالا از گمرکی به گمرک دیگر منتقل می شود. در واقع به کالایی که مالک آن از کشور مبتدا قصد انتقال آن را به مقصد دارد در شرایطی که هنوز به مقصد خود نرسیده است, کالای ترانزیتی گفته می شود. در این میان لازم به ذکر است که ارائه خدمات ترانزیت در هر کشوری بر اساس قوانین و کنوانسیون های بین المللی صورت می پذیرد و از این جهت برای انجام یک چنین فعالیت های اقتصادی ای باید یا نسبت به این قوانین تسلط کامل داشت و یا از طریق شرکت های حمل بین المللی در این خصوص مشاوره در یافت کرد.

اما ترانزیت خود به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

  • ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی به ترانزیتی اطلاق می شود که کشورهای درگیر فرایند حمل یک کالای مشخص حداقل 3 کشور یا بیشتر باشند. نکته حائز اهمیت در این حمل آن است که تاریخ ورود و خروج کالا به کشور یا کشورهای واسطه (غیر از کشور مبدا و مقصد) در طی این فرایند کاملا مشخص است. حتی محل گمرکی که کالا به آن وارد یا خارج می شود نیز باید مشخص باشد و نباید به هیچ عنوان تغییری در این برنامه ایجاد شود.

  • ترانزیت داخلی

این نوع از حمل زمانی انجام می شود که کالا به یکی از گمرکات ورودی کشور وارد شده است اما به خواست صاحب کالا, فرایند مربوط به ترخیص کالا باید در گمرک دیگری انجام شود. در این شرایط شرکت حمل با استفاده از اصطلاحا “ترانزیت داخلی” کالا را از گمرک ورودی به گمرک دیگری منتقل می کند و کالا از گمرک دوم ترخیص می شود.

این کالای ترانزیتی در حین انتقال مجبور به عبور از سرزمین هایی است که به منظور کسب اجازه ی عبور از آنها طبق قوانین بین المللی ملزم به پرداخت حق ترانزیت کالا به آن کشور می باشد. از این جهت ترانزیت می تواند امری بسیار سودآور برای کشورهای قرار گرفته در مسیر آن باشد. کشور ما ایران نیز به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت ژئوپولتیکی بسیار ویژه به دلیل قرارگیری در مرز دوقاره آسیا و اروپا و همین طور دسترسی به دریاها و آب های آزاد در شمال و جنوب خود در این زمینه پتانسیل بسیار بالایی دارد.

جاده ابریشم
جاده ابریشم یکی از قدیمی ترین و مهم ترین راه های ترانزیتی در جهان بوده و هست
  • خدمات ترانزیتی سرور ترابر

همان گونه که در بالا اشاره شد انجام فرایند ترانزیت تحت قوانین و کنوانسیون های بین المللی مشخص و قابل اجراء در همه ی کشورها صورت می پذیرد. از این جهت برای انجام ترانزیت کالا چه داخلی و چه خارجی باید تسلط کاملی بر روی این قوانین و مقررات داشت. شرکت حمل و نقل بین المللی سرور ترابر با بیش از سه دهه فعالیت در زمینه حمل کالاهای ترانزیتی این آمادگی را دارد تا زمینه ارائه ی خدمات مشاوره ای و یا ترانزیتی (داخلی و خارجی) به تمامی واحدهای تولیدی و بازرگانی خدمت رسانی کند. یکی از وجه تمایزات بارز این مجموعه در حوزه ترانزیت, داشتن نمایندگی های مجرب به صورت تمام وقت در اغلب گمرکات کشور می باشد که موجب می شود تشریفات گمرکی در سریع ترین زمان ممکن انجام پذیرد و حمل کالا در حداقل زمان ممکن در قیاس با سایر همکاران فعال درحوزه حمل صورت پذیرد. اما به صورت خلاصه خدمات این مجموعه در حوزه ترانزیت را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  1. حمل کالاهاي ترانزیتی عبور موقت از کشورهاي همسایه به گمرکات ایران و یا بالعکس
  2. حمل ترانزیت کانتینرهای 20 ft و 40 ft و Open top از بنادر کشور به تمامی گمرکات ترانزیتی.
  3. کالاهاي ترافیکی که توسط کمرشکن قابل حمل است و حمل و ترانزیت کالاهاي پروژه ای به مناطق آزاد و ویژه ی اقتصادی کشور
  4. ترانزیت کالاهاي نمایشگاهی
  5. ترانزیت کالاهاي هوایی از گمرک فرودگاه امام به کلیه گمرکات ورودی و بنادر
  6. مراجعه به کلیه ی خطوط کشتیرانی و انجام تشریفات گمرکی
  7. مشاوره در تمامی زمینه اطلاعات گمرکی کالاهاي مرجوعی ، اموال تملیکی و کالاهاي تخصصی

حمل زمینی

ترانزیت داخلی

ترانزیت خارجی

ترانزیت عبور موقت

ترانزیت محموله های پیشگاهی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید